Here's the schedule for the 25th Port Townsend Wooden Boat Festival

Yachts, schooners, kayaks, dinghies — they'll all be on display, along with pulling boats and powered craft for the 25th Wooden Boat Festival in Port Townsend this weekend.

More than 200 new and restored vessels of all shapes and sizes — in the water and out — offer maritime madness for wooden boat enthusiasts and traditional boaters alike.

Food and music , races, storytellers, workshops, classes, demonstrations, films and much more are scattered throughout the Point Hudson grounds on the eastern edge of the city, sponsored by the Wooden Boat Foundation.

Friday/Saturday editions of the Peninsula News have stories and photos on the Wooden Boat Festival.

Here is the schedule. All activities are in the area around Point Hudson Marina:

Friday, Sept. 7

9 a.m. — “Lining Off,” Edensaw Woodworking.

9 a.m. to 3:30 p.m. — Open house, Sail Loft.

9 a.m. to 5 p.m. — Lady Washington dockside tour, Union Wharf (free).

10 a.m. — “Useful Handtools,” Edensaw Woodworking; “The Amistad Project,” Passages and Explorations Pavilion.

10 a.m. to 5 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock.

10:30 a.m. — “Gunkholing in the South Sound,” Passages and Explorations Pavilion; “Steering Systems and Autopilots for Small Boats,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Jointer Maintenance,” Edensaw Woodworking; “Fancy Knotwork,” Bo'Sunry; sculling demonstration, center dock.

Noon — “History of Nordick Lapstrake Boatbuilding,” Edensaw Woodworking; “Palm and Needle,” Bo'Sunry; “Small Boat Cruising to Alaska,” Passages and Explorations Pavilion; “Deduced Reckoning,” Navigation and Seamanship Classroom (until 2 p.m.)

1 p.m. — “Bandsaw Basics,” Edensaw Woodworking; “Gaff Rigging,” Bo'Sunry; “The Amistad Project,” Passages and Explorations Pavilion; Phyl Sheridan, folk and blues, festival stage.

1:30 p.m. — “Discovering and Building West Coast Designs,” Passages and Explorations Pavilion; Elaine Grinnell, stories of the S'Klallam, Storytellers Circle.

2 p.m. — “Lumber Selection,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft” and “Splicing Line,” Bo'Sunry; “Marine Compass Care,” Navigation and Seamanship Classroom; Matthew Moeller, tales of the sea, festival stage.

2:30 p.m. — Sail aboard the Bryony, from Point Hudson (fee); 26-foot and under sailing race, on the water.

3 p.m. — “Building an Irish Coracle,” Edensaw Woodworking; “Tuning the Rig,” Bo'Sunry; “Celestial Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom (to 4:30 p.m.); sculling demonstration, center dock; Robert Force, Appalachian dulcimer, festival stage.

3:30 p.m. — “Outward Bound,” Passages and Explorations Pavilion.

4 p.m. — “Scrunch and Glue Round Bilge Small Boats,” Edensaw Woodworking; “Essentials of Sailmaking,” Sail Loft; “Leather Work,” Bo'Sunry; Evergreen State College, Passages and Explorations Pavilion; Matthew Moeller and Crooked Mile, festival stage.

4:30 p.m. — “Salish Sea Expeditions,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Care,” Navigation and Seamanship Classroom.

5 p.m. — “Caulking,” Edensaw Woodworking; “Building the Irving Johnson,” Passages and Explorations Pavilion; Chuck Easton, jazz, festival stage.

6 p.m. to 9 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

6:30 p.m. — Race awards, festival stage.

6:45 p.m. — Beatnik Zydeco, festival stage.

7 p.m. — Sea story circle, Storytellers Circle.

7:30 p.m. — Films: “Where Have All the Orca Gone?” and “White Squall,” Passages and Explorations Pavilion.

8 p.m. — “Legends of the Night Sky,” Navigation and Seamanship Classroom; Bakra Bata (steel drums), festival stage.

8:30 p.m. — Elaine Grinnell, stories of the S'Klallams, Storytellers Circle.

9 p.m. — “Introduction to the Night Sky for Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom.

Saturday, Sept. 8

9 a.m. — “Wood and Technology,” Edensaw Woodworking; “Splicing Wire,” Bo'Sunry; “Sail Training,” Passages and Explorations Pavilion; “Celestial Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom.

9 a.m. to 1 p.m. — Lady Washington dockside tours, Union Wharf (free).

9:30 a.m. — “Iron Genoa Fuel Systems,” Sail Loft; “Sound Experience and the Schooner Adventuress,” Passages and Explorations Pavilion.

10 a.m. — “Carving Ornamentation,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft” and “Basic Knots,” Bo'Sunry; rowing races, Sail Loft beach; David Michael and Marco Zonca, harp and percussion, festival stage.

10 a.m. to 5 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock (donation).

10:30 a.m. — “Gunkholing North from Port Townsend,” Passages and Explorations Pavilion; “Heavy Weather Sailing,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Stitch and Glue,” Edensaw Woodworking; “Electric and Hybrid Power,” Sail Loft; “Wooden Spars,” Bo'Sunry; sculling demonstration, center dock; Bertram Levy, concertina/banjo, festival stage.

Noon — “Lapstrake Planking,” Edensaw Woodworking; Festival Forum: “Handicapping Wooden Boat Races,” Sail Loft (until 2 p.m.); “Knots and Splices' for women and “Fancy Work,” Bo'Sunry; “Small Boats to Alaska,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Practicum,” meet at Information Booth; Mayoral proclamation of Wooden Boat Week, followed by music of the sea by Dan Roberts, festival stage.

1 p.m. — “Skin Boat Construction,” Edensaw Woodworking; “Mechanical Advantage,” Bo'Sunry; sculling demonstration, center dock; The Cutters, songs of the sea, festival stage.

1:30 p.m. — “Outward Bound,” Passages and Explorations Pavilion; “Deduced Reckoning,” Navigation and Seamanship Classroom (to 3:30 p.m.)

2 p.m. to 5 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

2 p.m. — “Quality Steambending Stock,” Edensaw Woodworking; “Sail Repair and Maintenance,” Sail Loft; “Rig Inspection” and “Splicing Line,” Bo'Sunry; “Salish Sea Expeditions,” Passages and Explorations Pavilion; Broadside, female chantey quartet, festival stage.

2:30 p.m. — “Pacific Adventure in a 27-foot Wooden Sailboat,” Passages and Explorations Pavilion; sail aboard the Bryony, Point Hudson (fee).

3 p.m. — “Steambending,” Edensaw Woodworking; “Scary Box of Bad Examples,” Bo'Sunry; Open circle story swap, Storytellers Circle; sculling demonstration, center dock; Tom Lewis, chanteyman/balladeer, festival stage.

3:30 p.m. — “Sail Handling and Trim for Cruises,” Navigation and Seamanship Classroom; Northwest Schooner Cup, on the water.

4 p.m. — “Oarmaking,” Edensaw Woodworking; chantey workshop, Sail Loft; “Palm and Needle,” Bo'Sunry; “Building the Viking Ship Lakselv,” Passages and Explorations Pavilion; The Cutters, songs of the sea, festival stage.

4:30 p.m. — “Building and Sailing the Pacific Grace,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Care,” Navigation and Seamanship Classroom.

5 p.m. — “Lightweight Oars,” Edensaw Woodworking; “Building the Irving Johnson and Exy Johnson,” Passages and Explorations Pavilion; The Rounders, sea music, festival stage.

5:30 p.m. — Evergreen State College, Passages and Explorations Pavilion.

6 p.m. — “Headwaters to Ocean,” Passages and Explorations Pavilion; Jim Basnight, original pop, festival stage.

7 p.m. — Race awards, festival stage.

7:30 p.m. — Films: “Around Cape Horn” and “Billy Budd,” Passages and Explorations Pavilion; Tom Lewis, songs and lore of the sea, Storytellers Circle; Freddie Pink and the Hightops, rock and roll dance party, festival stage.

8 p.m. — “Legends of the Night Sky,” Navigation and Seamanship Classroom; Tom Lewis, chantey master workshop, Storytellers Circle.

9 p.m. — Chantey Singaround, Storytellers Circle.

11 p.m. — Late Show Movie: “Captains Courageous,” Passages and Explorations Pavilion.

Sunday, Sept. 9

9 a.m. — “Strip-Planked Kayaks,” Edensaw Woodworking; “Splicing Wire,” Bo'Sunry.

9 a.m. to 2 p.m. — Lady Washington dockside tour, Union Wharf (free).

9:30 a.m. — “Capt. Raynaud Schooner Race,” Passages and Explorations Pavilion; “Steering Systems and Autopilots,” Navigation and Seamanship Classroom.

10 a.m. — “Table Saw Safety,” Edensaw Woodworking; chantey workshop, Sail Loft; “Basic Knots,” Bo'Sunry; Community Sail-By, Point Hudson ramp; Joe Euro, classical guitar, festival stage.

10 a.m. to 3 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock.

10:30 a.m. — “Fish Populations of Puget Sound,” Passages and Explorations Pavilion; “Becoming a Licensed Master,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Wooden Blockmaking,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft,” Bo'Sunry; “Growing up a Boat Brat,” Passages and Explorations Pavilion; Elaine Grinnell, stories of the S'Klallam, Storytellers Circle; sculling demonstration, center dock; Tom Lewis, chanteyman/balladeer, festival stage.

Noon — “Caulking,” Edensaw Woodworking; “Iron Genoa Cooling Systems,” Sail Loft; “Fancy Work,” Bo'Sunry; “Teaching Small Boat Sailing,” Passages and Explorations Pavilion; Victory at Sea, chantey music, festival stage.

1 p.m. — “Skin Boat Construction,” Edensaw Woodworking; “The Human Eyesplice,” Bo'Sunry; “Building and Sailing Pacific Grace,” Passages and Explorations Pavilion; sculling demonstration, center dock; Broadside, female chantey quartet, festival stage.

1:30 p.m. — “Headwaters to Ocean,” Passages and Explorations Pavilion; “Marine Compass Care,” Navigation and Seamanship Classroom; Elaine Grinnell, stories of the S'Klallam, Storytellers Circle.

2 p.m. — “Rig Inspection” and “Splicing Line,” Bo'Sunry; Northwest Maritime Center update, Passages and Explorations Pavilion; Baby Gramps, the human cartoon, festival stage.

3 p.m. — Sail aboard the Bryony, Point Hudson (fee); Tongue and Groove, acoustic/electric, festival stage.

3 p.m. to 6 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

3:30 p.m. — Festival Sail-By, Point Hudson.

More in News

Jason Minnoch, left, and Jim deBord move a set of musical chimes as Al Oman and Jo Johnston look on during preparations on Wednesday for Sunday’s playground opening of the Dream Playground at Erickson Playfield in Port Angeles. The playground, rebuilt by volunteers in May after much of it was destroyed by arson in December, will host an official reopening and dedication ceremony at 3 p.m. Sunday. (Keith Thorpe/Peninsula News)
Reopening ceremony Sunday

Jason Minnoch, left, and Jim deBord move a set of musical chimes… Continue reading

Port Townsend, YMCA sued over 2022 pool ban

Confrontation with transgender employee at center of lawsuit

More muscle than wind in Phase 2 of Race to Alaska

Winds die down, force sailors to alternate with human power

Chris Fidler.
Port Angeles man honored with Distinguished Alumni award

Chris Fidler of Port Angeles has received the Distinguished Alumni… Continue reading

Members of the Makah Tribe bring a gray whale to shore on May 18, 1999. A federal ruling Thursday will allow the tribe to take 25 whales in a 10-year period. (Peninsula News file)
Makah Tribe granted waiver to hunt gray whales

Ruling to allow tribe 25 in 10-year period

Team Roscoe Pickle Train of Port Townsend, which includes Chris Iruz, Enzo Dougherty, Odin Smith and Pearl Smith, were first out of the Victoria Inner Harbour at the start of the Race to Alaska on Tuesday. The cannon fired at noon and 38 racers headed to Ketchikan, a 750-mile contest that started in Port Townsend on Sunday. (Steve Mullensky/for Peninsula News)
Racers restart in Victoria on their way to Alaska

One rescued by Coast Guard; two others try wheeling over land

Sequim city council members approved a $2.45 million purchase of 16.52 acres off West Hendrickson Road to be used for a future park. It remains closed to the public as it’s being leased for agricultural use until plans and funding can be put in place for the future park. (Matthew Nash/Olympic Peninsula News Group)
Sequim purchases 16 acres for park

City negotiated with McCord family for 2 years

Clallam sheriff pursuing $9.6M grant for public safety facility

Defense program geared to supporting military installations

Kayakers to attempt to cross strait on Friday

Six kayakers will attempt to paddle south across the… Continue reading

Jefferson PUD has bought the former AP&T building at 193 Otto St. in Port Townsend.
Jefferson PUD purchases office building for expansion

The Jefferson County Public Utility District commissioners have approved… Continue reading

East Jefferson Fire Rescue crews respond to a structure fire in the 300 block of West Kinkaid Street. A garage was destroyed.
Fire destroys garage in Irondale

A fire destroyed a garage in the 300 block of… Continue reading

Lindsey Sehmel.
Sequim hires director of community and economic development

The city of Sequim has hired Lindsey Sehmel as its… Continue reading